Mamy plastikowy problem. Wszyscy! - BLOG 0

O plastiku wiemy już dużo, ale ciągle warto na ten temat rozmawiać. Podobno potrzeba ok. 500 (!) lat żeby plastikowa butelka się rozłożyła, a raczej, rozpadła w pył. Ta niewyobrażalna skala lat pokazuje, że to tworzywo powinno być zakazane, a w zamian zastąpione czymś znacznie bardziej ekologicznym np. papierem. 

 

Mówi się, że w 2050 roku w oceanach będzie pływało więcej plastiku niż ryb. Greenpeace i inne fundacje działające na rzecz klimatu i przyrody alarmują już od kilku lat, że Ziemia niedługo utonie pod plastikowymi odpadami. A my? Ciągle bagatelizujemy ten problem, choć jesteśmy już bardziej świadomi. Małe światełko w tunelu jest coraz bardziej widoczne, ale dzieli nas do niego nadal spory dystans i to od nas zależy jak szybko go pokonamy.

 

Jak plastik szkodzi Ziemi

 

Szczególnie niebezpieczne zastosowanie plastiku to masowa produkcja naczyń jednorazowych oraz kubków, sztućców, torebek, słomek. Wiele źródeł mówi o tym, że każdej minuty na świecie jest wytwarzane milion torebek z plastiku. Dodatkowo, do produkcji takich artykułów potrzebna jest niewyobrażalna ilość wody, szacuje się, że w ciągu roku na całym świecie zużywa się ok. 330 miliardów metrów sześciennych. 

 

Czym zastąpić plastikowy talerzyk? Ekonaczynko Wam w tym pomoże :) W naszej ofercie znajdziecie zestawy składające się z talerzyków, kubków, sztućców z trzciny cukrowej, otrąb pszennych lub liści palmowych. Propozycje tutaj

Słomkę plastikową można zastąpić papierową, a plastikową torbę na zakupy można wymienić na tę wielokrotnego użytku. 

 

Jak możemy zapobiec katastrofie

 

Tworzywa sztuczne opanowały całą planetę i już od dawna powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że jest to wielki, cywilizacyjny problem. Możemy jednak temu zapobiegać choćby w małej, lokalnej spłeczności. Bo wiecie, ziarnko do ziarnka…

Natomiast działać musimy teraz i to z wielką stanowczością. 

 

W raporcie Plastic & Climate: The Hidden Costs of a Plastic Planet analizie zostały poddane różne możliwości, które mogłyby poprawić sytuację nadprodukcji plastiku. Koniec końców zidentyfikowano pięć działań, które mogą znacząco zredukować emisję tworzyw sztucznych, oto one: 

  1. Zakończenie produkcji i stosowania jednorazowego plastiku,

  2. Wstrzymanie rozwoju nowej infrastruktury gazowej, naftowej i petrochemicznej,

  3. Wspieranie przejścia do społeczności zero-waste (zerowa ilość odpadów),

  4. Wdrożenie rozszerzonej odpowiedzialności producenta jako kluczowego elementu gospodarki obiegu zamkniętego,

  5. Przyjęcie i wdrażanie ambitnych celów ograniczenia emisji gazów cieplarnianych we wszystkich sektorach, w tym produkcji tworzyw sztucznych. 

 

Jeśli nie zaczniemy działać w tym momencie, nasze morza i oceany będą składały się głównie ze śmieci, a zamiast stworzeń morskich będziemy obserwować dryfujące śmieciowe wyspy. Czas otworzyć oczy!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl