Dlaczego w Polsce jest susza, czyli 5 porad jak oszczędzać wodę - BLOG 0

 

Susza. Jej widmo krąży nad Polską już od kilku lat, ale właśnie teraz staje się naprawdę realne. Woda to bardzo ważny surowiec naturalny, który zapewnia nam normalne życie. Jej brak oznacza poważne konsekwencje w przemyśle, rolnictwie i całym ekosystemie. 

Wiecie, że na jednego mieszkańca Polski statystycznie przypada 1600 metrów sześciennych wody? To niewiele więcej niż mają do dyspozycji mieszkańcy Egiptu.. Zbyt mała ilość zbiorników retencyjnych w naszym kraju wcale nie polepsza tej sytuacji. Dla porównania - nasz kraj jest w stanie zatrzymywać ok. 6,5% wód opadowych - Hiszpania ok. 40%. 

 Zacznij działać w swoim własnym otoczeniu

 Istnieje wiele metod, które pomogą zaoszczędzić wodę do celów użytkowych. Najważniejsze to wprowadzić je do codziennego życia i zaznajomić wszystkich domowników z nowymi eko-metodami. 

 

  1. Zakręcaj kran podczas mycia zębów i golenia - takie proste, a przynosi wiele oszczędności! Wyliczono, że podczas 3-minutowego mycia zębów przy odkręconym kranie można zmarnować do 15 litrów wody. Zaskakujące, prawda? 

 

  1. Wybierz prysznic zamiast wanny - tak, wiemy, kąpiele w wannie to relaks, mnóstwo zabawy dla dzieci itd. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że zapełnienie całej wanny to ok. 200 litrów wody! Porównując -  ok. 5-minutowa kąpiel pod prysznicem to zużycie mniej więcej 50 litrów wody. Jeśli nie jesteś w stanie zrezygnować z kąpieli w wannie, napełniaj ją do ⅓ wysokości, a zużytą wodę po kąpieli wykorzystaj ponownie np. do mycia podłóg! 

 

  1. Napraw lub wymień cieknące krany - nieszczelne urządzenia w łazience i kuchni to totalne marnotrawstwo wody. W ciągu jednego dnia można stracić nawet kilkanaście do kilkudziesięciu litrów! Przy wymianie kranu na nowy możesz pójść o krok dalej i zainwestować w baterię z perlatorem lub kupić specjalną nakładkę, która poprzez napowietrzanie wody, pozwala ją oszczędzać. 

  1. Uruchamiaj tylko pełną pralkę i zmywarkę - ile razy w ciągu tygodnia statystyczna rodzina w Polsce wstawia pranie? 3? 4? Dlatego warto zaplanować tę czynność i uruchamiać pralkę wtedy, kiedy faktycznie uda nam się napełnić cały bęben. 

 

  1. Zaopatrz się w zbiorniki na deszczówkę - o zbieraniu deszczówki trąbimy cały czas i gdzie się da ;) jest to najlepszy sposób na wykorzystanie wody, która dosłownie spada nam z nieba, a można podlać nią ogród, zapełnić basen, umyć auto, podlać kwiatki na balkonie itd. Możliwości jest mnóstwo, a jedyne w co musimy się uzbroić to zbiornik, do którego owa deszczówka spadnie no i czas :) 

 

Pamiętajmy, że musimy zatroszczyć się o wspólną przyszłość. Brutalna prawda jest taka, że jeśli teraz nie nauczymy się oszczędzania wody, żaden gatunek roślin, zwierząt ani nawet gatunek ludzki nie będzie miał szansy na przeżycie. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl